Dział: Artykuły | 22 03 2016 |
Jak zabezpieczyć dom mieszkalny przed pożarem | |
Statystyki dotyczące pożarów domów mieszkalnych w PolsceWedług statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w 2014 roku pożar wybuchł w 11 373 domach mieszkalnych. Najczęściej pożary domów miały miejsce w województwach mazowieckim, śląskim i małopolskim, a najrzadziej w opolskim i zachodniopomorskim. Pożary wybuchały najczęściej wskutek nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych, nieostrożności w posługiwaniu się ogniem oraz z powodu wad urządzeń i instalacji elektrycznych. Niestety częstymi przyczynami pożaru były też umyślne podpalenia[1]. Choć w wielu przypadkach pożarom prawdopodobnie udałoby się zapobiec, dzięki przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jednak nie zawsze to wystarczy. Pożar a ubezpieczenie domu i ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadkówOchrona przed materialnymi stratami, do których doszło w przypadku pożaru, wchodzi w zakres ubezpieczeń domu oferowanych m.in. przez takie firmy jak Proama, Compensa czy Gothaer. Oprócz podstawowego ubezpieczenia na ogół można wykupić także usługę assistance, w ramach której ubezpieczyciel gwarantuje poszkodowanemu chociażby pomoc specjalisty w przypadku awarii domowych urządzeń RTV i AGD oraz transport i bezpieczne przechowanie ocalałego z pożaru mienia. Ponadto jeśli posiada się ubezpieczenie nnw, można uzyskać odszkodowanie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu w następstwie nieszczęśliwego wypadku, jakim jest pożar domu. Najbliżsi osoby ubezpieczonej mogą ubiegać się także o odszkodowanie w przypadku jej śmierci. Warto zatem wykupić ubezpieczenie nnw wraz z ubezpieczeniem majątkowym. Zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego, które należy stosować na co dzień Żeby zminimalizować ryzyko pożaru w domu, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, do których należą: 1. Zabezpieczenie łatwopalnych materiałów od kontaktu z ogniemW domu znajduje się wiele substancji, które w kontakcie z ogniem mogą wybuchnąć lub zapalić się dużym płomieniem. Zazwyczaj są one oznaczone na opakowaniu symbolem przedstawiającym płomień i opatrzone napisem informującym o tym, że produkt jest łatwopalny. Do łatwopalnych substancji należą wszelkie rozpuszczalniki (nawet zmywacz do paznokci), gaz przechowywany pod ciśnieniem, produkty w sprayu, paliwa, smary i oleje. Powinny one być składowane z daleka od miejsc i urządzeń, które emitują ogień, czyli np. kuchenek. Nie powinno się także w ich pobliżu palić i gasić papierosów.
2. Regularna kontrola instalacji gazowej, elektrycznej i piorunochronnejInstalacja gazowa, elektryczna i piorunochronna powinny być poddawane regularnym (np. raz na 5 lat) kontrolom przez osoby posiadające uprawnienia do dozoru takich instalacji. Choć prawo nie zobowiązuje właścicieli budowli mieszkalnych jednorodzinnych i domków letniskowych do takich kontroli, to jednak warto je przeprowadzać dla własnego spokoju i bezpieczeństwa całej rodziny oraz majątku. 3. Utrzymywanie porządku w kablach i przewodachAby uniknąć pożaru w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej, należy dbać o porządek w kablach, nie powinny one być splątane, powyginane, nie można pozwolić, żeby ich powłoka była narażona na uszkodzenie (np. wskutek ciągłego przygniatania). Każdy ubytek powłoki izolacyjnej powinien zostać natychmiast uzupełniony. Urządzenia elektryczne, przewody, gniazda i włączniki nie powinny mieć kontaktu z papierem, trocinami czy słomą. Należy je regularnie oczyszczać z kurzu, który może prowadzić do przegrzania się sprzętu. Kable muszą być też zabezpieczone przed zwierzętami domowymi (m.in. królikami, żółwiami, kotami i psami), które mogą je podgryzać albo w inny sposób uszkadzać. Można w tym celu zastosować listwę ochronną na kable. 4. Zabezpieczenie domu podczas dłuższej nieobecnościPodczas dłuższej nieobecności warto poprosić zaufaną osobę o to, żeby czasem wstąpiła do naszego domu i sprawdziła, czy nie dzieje się w nim nic niepokojącego. Przed wyjazdem na dłużej należy odłączyć z kontaktów wszystkie urządzenia, które nie potrzebują ciągłego zasilania energią elektryczną i odciąć dopływ gazu. 5. Umieszczenie gaśnic w łatwo dostępnych miejscach i instrukcja przeciwpożarowaNa każdym piętrze domu, także w piwnicy, warto umieścić gaśnicę. Gaśnica powinna znaleźć się w miejscu oczywistym i łatwo dostępnym, np. w przedpokoju. Każdy domownik powinien znać zasady właściwego postępowania w przypadku zauważenia pożaru. Czasem nawet przytomność małego dziecka może uratować dom przed płomieniami. 6. Czujniki przeciwpożaroweNiedrogim sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa w domu są czujniki przeciwpożarowe. Alarmują one o pojawieniu się ognia na podstawie unoszącego się w pomieszczeniu dymu lub gwałtownie zwiększającej się w pomieszczeniu temperatury. Takie czujniki mogą być zasilane bateriami lub podłączane bezpośrednio do sieci. Należy rozmieścić je w takiej odległości od siebie, aby swoim działaniem pokrywały całą powierzchnię domu. Informację o zasięgu danego czujnika można znaleźć na jego opakowaniu lub w opisie technicznym dostarczonym przez producenta. Zobacz także: Mieszkanie pod szczególnym nadzorem - jak wybrać polisę [1] Dane statystyczne KG PSP [źródło: www.kgpsp.gov.pl, data dostępu: 15.01.2016 r.] |
RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.
Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.
Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu: