Dział: Kredyty | 11 10 2016 |
Czy warunki kredytu hipotecznego na MDM są inne? | |
Osoby spełniające warunki programu Mieszkanie dla Młodych stają przed decyzją, czy z niego skorzystać, czy też zrezygnować z dofinansowania. Chociaż wybór ten jest pozornie prosty, w rzeczywistości może okazać się, że skorzystanie z dopłaty rządowej do wkładu własnego przyniesie finansową stratę.
Dofinansowanie Mieszkanie dla MłodychProgram Mieszkanie dla Młodych jest programem rządowym, który ma na celu ułatwienie młodym ludziom do 35 roku życia zakup pierwszego mieszkania lub domu. Dofinansowaniu podlega także budowa domu jednorodzinnego. Co ważne, zakup nieruchomości powinien odbywać się na rynku pierwotnym. Dopłaty do lokali pochodzących z rynku wtórnego są niższe. Obowiązują również konkretne limity ceny za 1m² oraz ograniczenia dotyczące powierzchni lokalu, w zależności od sytuacji życiowej osób starających się o dopłatę. W praktyce środki pochodzące z programu MDM przeznaczane są na dofinansowanie wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Kredyt może być zaciągnięty jedynie w złotówkach i opiewać na co najmniej 50% wartości kupowanego lokum.
Oferty kredytów hipotecznych z dopłatą z programu MDMWiele banków wprowadziło do swojej oferty kredyt hipoteczny MDM. Porównując standardowy kredyt hipoteczny bez rządowej dopłaty i ten z dopłatą do wkładu własnego, można znaleźć procentowo nieznaczne różnice w prowizji banku pobieranej w przypadku wcześniejszej spłaty dofinansowanego kredytu lub prowizji przygotowawczej. Także procedura ubiegania się o kredyt hipoteczny MDM jest bardziej skomplikowana niż w przypadku standardowego kredytu hipotecznego. Oprócz wniosku o przyznanie kredytu należy wypełnić dokumentację wymaganą przez rząd do przyznania dotacji. Czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu kredytu wydłuża się w ten sposób przeciętnie o kilka tygodni. Dodatkową różnicą jest fakt, że środkami z kredytu hipotecznego z dopłatą MDM nie można sfinansować zakupu komórki lokatorskiej, miejsca parkingowego w garażu lub wykończenia mieszkania. Kredyt hipoteczny z MDM może pokryć jedynie koszt zakupu mieszkania lub domu. Pomimo powszechnie panującej opinii, że kredytu hipotecznego z MDM nie można spłacić w ciągu pierwszych pięciu lat okresu kredytowania, opcja taka jest możliwa. Różnica polega jedynie na stracie finansowej, bowiem dokonując wcześniejszej spłaty kredytu, oprócz powiększonej prowizji banku, będzie trzeba oddać część dofinansowania. Wylicza się ją proporcjonalnie do czasu jaki pozostał do zakończenia pięcioletniego okresu od daty zaciągnięcia kredytu.
Korzyści kredytu hipotecznego MDMPomimo niewielkich różnic w ofertach niektórych banków, w ogólnym rozrachunku kredyt hipoteczny z dopłatą z programu MDM jest korzystną opcją dla jego beneficjentów. Otrzymanie 10% dofinansowania wkładu własnego rekompensuje w całości nieco powiększone koszty uruchomienia kredytu, bądź jego wcześniejszej spłaty. Porównując raty kredytów hipotecznych wyliczonych przez ten sam bank w opcji z dofinansowaniem MDM i bez, w większości przypadków otrzymamy jednoznaczny rezultat. Kredyt hipoteczny MDM jest tańszą opcją. Wnosząc wkład własny pochodzący z dopłaty rządowej obniża się kwota kapitału, którą kredytobiorca musi zwrócić do banku, a co za tym idzie od niższej kwoty naliczane są odsetki. Warto zaznaczyć, że kredyt hipoteczny z dopłatą z programu MDM przestanie być opłacalny jeżeli różnica w marży między ofertą standardową a ofertą z dopłatą wyniesie około 0,8 punktu procentowego. Na chwilę obecną różnice te oscylują wokoło wartości 0,2 punktu procentowego. Dopóki różnice w marży drastycznie nie wzrosną, warto starać się o dofinansowanie z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. |
RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.
Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.
Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu: